Pierwszy kontakt i ustalenie terminu: Mediacja rozpoczyna się od pierwszego kontaktu, podczas którego mediator uzgadnia z obiema stronami chęć uczestnictwa w mediacji, wyznacza dogodny termin oraz miejsce spotkania. Idealnie, jeśli miejsce to jest neutralne, niezwiązane z żadną ze stron ani z sądem, co zapewnia komfort i równowagę dla wszystkich uczestników.
Pierwsze spotkanie: Na pierwszym spotkaniu mediator prezentuje stronom zasady, cel oraz przebieg mediacji, jednocześnie wyjaśniając swoją rolę. Stara się rozwiać ich obawy i odpowiada na pytania dotyczące procesu. Następnie zachęca strony do przedstawienia swojej perspektywy na sytuację i oczekiwania. Strony mają możliwość wyjaśnienia sobie spornych kwestii. W trakcie spotkania często mają miejsce rozmowy indywidualne, pozwalające każdej ze stron porozmawiać z mediatorem bez udziału drugiej. W końcowej fazie spotkania padają pierwsze propozycje rozwiązania konfliktu. Na pierwsze spotkanie przeznaczamy tyle czasu, ile będzie potrzebne stronom do pełnego wyrażenia swoich stanowisk, zazwyczaj trwa to około 3 godzin.
Kolejne rozmowy: Po pierwszym spotkaniu następują kolejne lub rozmowy są prowadzone online np. przez maila. Celem jest wypracowanie porozumienia, które uwzględnia potrzeby i interesy obu stron.
Sporządzenie protokołu: Mediator sporządza protokół z przebiegu mediacji. Jeśli strony osiągnęły porozumienie, mediator pomaga je spisać i po zaakceptowaniu oraz podpisaniu przez strony – dołącza taką ugodę do protokołu w formie załącznika.
Zatwierdzenie ugody: Jeśli strony zawarły porozumienie, mediator informuje je, że mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody. Mediator przekazuje protokół wraz z ugodą do właściwego sądu i doręcza stronom odpis protokołu. Sąd następnie przeprowadza postępowanie w celu zatwierdzenia ugody lub nadania jej klauzuli wykonalności.
Brak porozumienia: Jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia, strony nie są związane propozycjami wzajemnych ustępstw i mogą kontynuować poszukiwanie rozwiązań na innych płaszczyznach.
Podsumowanie: Mediacja opiera się na dialogu, empatii i współpracy, z celem znalezienia trwałego i satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich stron konfliktu.
Ewa Górska
Mediator, socjolog. Pasjonatka tematyki mediacyjnej. Prywatnie żona i mama.
Spotkania mediacyjne Wrocław, Smolec i online
tel. 537 682 266
e-mail: mediacjeewagorska@gmail.com
Pewa Ewa Górska, ul. Wrzosowa 6A/3
55-080 Smolec, NIP 8291521327
lokal Szkoła Języka Angielskiego A-LEVEL
ul. Bazaltowa 8/2, 55-080 Smolec
budynek Diamentum Office, IV piętro, Biznes Zone
ul. Robotnicza 42A, 53-608 Wrocław